18 اردیبهشت 1398

آشنایی با کتب کامپیوتر

مولف: شریفی - دفتر فاوا   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

تولید کتاب کامپیوتر ویژه پایه پیش دبستان

 

 

معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات جامعه تعلیمات اسلامی یزد با استفاده از تجارب سالیان متمادی و دارا بودن کادری متخصص ، طی تحقیقات گسترده و هماهنگ نمودن خواسته ها و آنچه در آموزش کودکان در حوزه فناوری اطلاعات مورد نیاز است ، اقدام  به تالیف کتاب "آشنایی با مفاهیم مقدماتی رایانه" ویژه مقطع پیش دبستانی نموده است که ضمن آموزش به زبانی ساده همراه با خلق داستان و قصه‌هایی ارزشی و فرهنگ‌ سازمتناسب با سن دانش آموز، خواننده را به یادگیری پرورشی، پژوهشی و آموزشی سوق خواهد داد؛ در این کتاب دانش آموز با کامپیوتر، انواع و کاربردهای آن، نحوه استفاده ، قانونمند بودن، رعایت نکات ایمنی و فرهنگی در هنگام استفاده از آن، آشنایی با ویندوز7و یک برنامه ساده نقاشی با نام Drawing for children آشنا خواهدشد. اگر یادگیری همراه با فرهنگ‌سازی صحیح و متناسب در جهت رسیدن به اهداف آموزشی صورت پذیرد، می‌تواند موجب بسیاری تغییرات شگرف و بنیادین در عمیق‌تر‌سازی باور‌ها، عقاید و رفتارهای درست و اخلاقی گردد. از این رو مربی کامپیوتر تلا ش می کند با استفاده از محتوای کتاب و بازی های الکترونیک آموزشی ، فلش کارت ، آموزش در قالب انیمیشن و...  به بالا بردن سطح سواد رسانه ای، فرهنگ سازی و جذابیت کلاس بپردازد. امید آن‌که این اثر بتواند ذره‌ای از وظیفه ما را در قبال دانش و فرهنگ این مرز و بوم و آتیه‌سازان ایران اسلامی به انجام رسانده باشد. 

تولید کتاب کامپیوتر ویژه پایه اول دبستان

 

 

 

در راستای معرفی محصولات آموزشی معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات در این شماره به معرفی کتاب آشنایی با نرم افزار نقاشی Paint ویژه آموزش کامپیوتر در پایه اول پرداخته می شود . 

از سری مباحث مورد آموزش در این کتاب نحوه اجرای نرم افزار، آشنایی با محیط آن، نحوه کار با تمامی ابزارهای موجود در آن، چگونگی چاپ نقاشی، واژه نامه ای تخصصی جهت یادگیری  تلفظ کلمات و آشنایی با مفهوم فارسی آن  و... ارائه گردیده است. در این کتاب سعی شده تا آموزش با  خلق داستان صورت پذیرد چنان که آموزش این نرم افزار از زبان یک نقاش کوچولو است که به کمک مادرش سعی دارد تا نرم افزار نقاشی را به زبانی ساده به حیوانات جنگل یاد دهد و در این بین اتفاقات جنگل و سوالات حیوانات موجبات آشنایی با ابزارها و نحوه ی استفاده از آنان را فراهم می نماید. مربیان این مجموعه تلاش می کنند به جای آموزش تئوری، به دانش آموزان کمک کنند با استفاده از محتوای کتاب و بازی های الکترونیک آموزشی، فلش کارت، آموزش در قالب قصه، مهارت افزایی از طریق کار با کامپیوتر در کارگاه های مدارس و..  اشتیاق آنان را نسبت به یادگیری بالا برده و با  افزایش سطح سواد رسانه ای، فرهنگسازی عمیقی نسبت به چگونگی استفاده از رایانه وملزومات آن را به دانش آموز ارائه دهند.

تولید کتاب کامپیوتر ویژه آموزش نرم افزار واژه پرداز ورد 

 

در ادامه معرفی تولیدات آموزشی معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات جامعه تعلیمات اسلامی یزد  به ارائه کتاب آشنایی با نرم افزار واژه پرداز ورد word2016 ویژه آموزش کامپیوتر در پایه ی دوم دبستان خواهیم پرداخت.

تولید این کتاب با توجه به پر کاربرد بودن و احساس نیاز فراوان به تایپ در دنیای فناوری به دوبخش در زمینه تند تایپ و آشنایی با نرم افزار واژه پرداز تقسیمبندی شده چرا که آشنایی فراگیران با رعایت اصول نوشتار صحیح با صفحه کلید می تواند موجب تسریع عملکرد و پیشگیری از عارضه های جسمی متاثر از کار مداوم با کامپیوتر گردد. از سری مباحث مورد آموزش در این کتاب آشنایی با تند تایپ و رعایت اصول نوشتار صحیح هنگام کار با صفحه کلید وتایپ متون، نحوه اجرای نرم افزار واژه پرداز، آشنایی با محیط آن، نحوه کار با تمامی ابزارهای موجود، تغییر ویژگی های ظاهری متن، قالب بندی صفحات و متون،  اضافه کردن و ویرایش تصاویر و شکلها، چگونگی چاپ فایل، واژه نامه ای تخصصی جهت یادگیری  تلفظ کلمات و آشنایی با مفهوم فارسی آن  و... ارائه گردیده است. در این کتاب به مباحث فرهنگی و تربیتی نیز پرداخته شده و در پایان هرمبحث آموزشی مطالبی برگرفته از کتاب "خدایا اجازه" اثر حجه الاسلام حیدری ابهری در قالب پرسش  و پاسخهای کودکان از خداوند، ارائه شده است. مربیان این مجموعه همچون گذشته سعی در آموزش مباحث با استفاده از محتوای کتاب و بازی های الکترونیک آموزشی، فلش کارت، مهارت افزایی از طریق کار با کامپیوتر در کارگاه های مدارس و..  داشته و با  افزایش سطح سواد رسانه ای، فرهنگسازی عمیقی نسبت به چگونگی استفاده از رایانه وملزومات آن را به دانش آموز ارائه می دهند. 

تولید کتاب کامپیوتر ویژه آموزش نرم افزار ارائه مطلب

 

 در این شماره به معرفی کتاب آشنایی با نرم افزار ارائه مطلب (پاورپوینت) از سری تولیدات آموزشی معاونت فناوری اطلاعات وارتباطات جامعه تعلیمات اسلامی یزد ویژه پایه سوم دبستان خواهیم پرداخت.

با توجه به اهمیت ارائه و نمایش مطالب، بیان نکات مهم، عکس، فیلم و... جهت تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبین ضرورت آموزش این نرم افزار مورد توجه قرار گرفت.

در این کتاب دانش آموزان با اصول ارائه مطلب، استفاده از متن وتصاویر مرتبط، ایجاد جلوه های ویژه روی اشیاء و استفاده از متن ها در اسلاید، درج فیلم، صدا، نمودار و... آشنا خواهند شد.

 مربیان این مجموعه همچون گذشته سعی در آموزش مباحث با استفاده از محتوای کتاب و بازی های الکترونیک آموزشی، فلش کارت، مهارت افزایی از طریق کار با کامپیوتر در کارگاه های مدارس و..  داشته و با افزایش سطح سواد رسانه ای، فرهنگسازی عمیقی نسبت به چگونگی استفاده از رایانه وملزومات آن را به دانش آموز ارائه می دهند.

تولید کتاب آشنایی با نرم افزار فتوشاپ 

 

 

از سری نرم افزارهای متفاوت و قابل ارائه توسط معاونت فناوری اطلاعات جامعه تعلیمات اسلامی یزد کتاب آشنایی با نرم افزار فتوشاپ CS6 بوده است.

این کتاب با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه طراحی، گرافیک، تبلیغات و چگونگی ارائه و چیدمان عکسها به صورت جذاب، با معنی، ودارای زیبایی خاص  و چشمنواز برای مخاطب ارائه گردیده است.

آنچه در کتاب فتوشاپ CS6 موردتوجه قرار گرفته است. آموزش استفاده از ابزارهای موجود، توانایی ایجاد صفحه جدید و باز کردن عکسهای متنوع، استفاده از امکانات خاص نرم افزار در جهت ویرایش، تکمیل و تغییر عکس است .

دانش آموز پس از پایان دوره آموزشی؛ می تواند با آموخته های خود به پردازش، طراحی، تغییر و...  عکس های خود متاسب با نیازش بپردازد.

مربیان آموزش کامپیوتر همچون دیگر پایه ها با استفاده از محتوای کتاب، بازی های الکترونیک آموزشی، فلش کارت، مهارت افزایی از طریق کار با کامپیوتر در کارگاه مدارس و... سعی نموده اند تا نسبت به افزایش سطح سواد رسانه ای فرهنگسازی عمیق نموده و آموزش کامل و جامعی ارائه دهند.

 

  تولید کتاب آشنایی  با  نرم افزار  اکسل  2016

 

از سری مباحث مورد آموزش در این کتاب می توان به آشنایی با محیط نرم افزار، نحوه کار با ابزارها، اضافه کردن کاربرگ، سطر، ستون، قالب بندی شرطی، فرمول نویسی و توابع به جهت آسان نمودن محاسبات در استفاده از بانک های اطلاعاتی، ارائه انواع نمودارها جهت تسهیل روند بازخوانی، بیان آسان و دسترسی سریع به اطلاعات آماری، نحوه جستجو و مرتب سازی داده های اطلاعاتی و ...  اشاره نمود.

از ویژگی های این کتاب پروژه محور بودن مباحث آموزشی می باشد، بدین صورت که در ابتدای هر فصل آموزشی، یک مثال کاربردی ارائه و پس از احساس نیاز و چرایی یادگیری و چگونگی نحوه حل مسئله توسط   دانش آموز، توضیحات لازم جهت حل مسئله به روش آسان و با استفاده از دستورات برنامه اکسل درج گردیده است.

استفاده از شکلها و تصاویر جذاب متناسب با سن کودکان و نوجوانان توانسته است به جذابیت کتاب کمک کرده و علاقه مندی دانش آموزان را برای خواندن این کتاب بیشتر نماید.مربیان این مجموعه همچون گذشته تلاش می کنند با استفاده از محتوای کتاب و بازی های الکترونیک آموزشی، فلش کارتها، مهارت افزایی از طریق کار با کامپیوتر در کارگاه های مدارس و... اشتیاق     دانش آموزان را نسبت به یادگیری بالا برده و با افزایش سطح سواد رسانه ای، فرهنگ سازی عمیقی نسبت به چگونگی استفاده از رایانه و ملزومات آن را به دانش آموزان ارائه دهند.

 

تعداد مشاهده (119)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آشنایی با کتب کامپیوتر"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید